Karşılaştırmada kullanılan sistemler:

2. nesil Core işlemcisi test sistemi

 • Intel Core i5-2500K işlemci
 • Asus P8H67-M EVO anakart
 • 2x 2 GB DDR3-1333 bellek
 • Seagate 250 GB 7200 rpm sabit disk
 • Kingston SSDNow M serisi 80 GB SSD
 • Thermaltake Toughpower XT 750 W güç kaynağı

Önceki nesil Core işlemcisi test sistemi

 • Intel Core i5 650 işlemci
 • Asus P7H57D-V EVO anakart
 • 2x 2 GB DDR3-1333 bellek
 • Seagate 250 GB 7200 rpm sabit disk
 • Kingston SSDNow M serisi 80 GB SSD
 • In Win Commander 850 W güç kaynağı

"Gerçekten hızlı gidin: Need for Speed Hot Pursuit" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. YuZi - TeCH

  Gayet akıcı oynanıyor..Çözünürlük ne acaba diyecektimki 19″ monitör çözünürlüğüymüş :)

 2. turbolog

  Oyunun ayarları nedir? SSD değilde HDD kullansaydınız keşke sistemlerde.

  • Emirhan Döngel

   @turbolog: SSD Photoshop gibi uygulamalarda örnek dosyalar için sadece. Temel sistem mekanik diskte, C bölümünde kurulu. Uygulamalar ve oyunlar mekanik diskte D bölümünde. Bu uygulamaların üzerinde işlem yapacakları RAW, JPEG, MTS gibi uzantılara sahip örnek dosyalar da E bölümünü oluşturan SSD’de.

   Oyun ayarlarını notlarımdan çıkarayım senin için. 1440×900 gibi bir şeyler olması gerek. Bir ayar hariç diğerleri yükseklerdeydi.

  • @turbolog: 1440×900 piksel, gölgeler düşük, geri kalan her şey açık.

 3. Anonim

  ekran kartı belirtilmemiş :D

 4. Berkay ÖZDENOĞLU

  Videoyu kaydederken Fraps kullansanız daha iyi olmaz mıydı? Elbette yeni nesil GPU daha akıcı görüntü veriyor ama o da çok hızlı değil.

  • admin

   FRAPS kullandık zaten. :) Ayar seviyesi yüksek kaldığı için öyle. Net fark gösterebildiğimiz yerlerde mümkün olduğu kadar çok sayıda kullanıcının kullanıyor olabileceği çözünürlükleri ve civarlarını tercih ettik. Geçmiş dönemde çokça satan 19″ monitörlerin çözünürlüğü buradaki.
   Geçen hafta bir boş vaktimde -daha doğrusu yapayım da bitireyim diye bilgisayar başına geçtiğim bir gece saatinde- oynadım biraz, bu çözünürlükte oynanabilirlik var.

   • Berkay ÖZDENOĞLU

    Keşke Fraps’ın FPS sayacını da gösterseydiniz demek istedim. Performans farkı daha kolay anlaşılırdı. Sağdaki video 20-24 kare/sn gibi, soldaki de 7-8 gibi gözüküyor.

 5. ramazan

  oyun yine de takılıyo dönüşlerde dikkat edin

 6. Çetin

  harici ekran kartıyla beraber kullanıldığında işlemci üzerindeki vga nin katkısı nedir?

 7. sraenceemp

  Bunların hepsi taktiksel reklam. İnanmayın :) Bir zamanlar; i7 920 içinde demediklerini bırakmadılar. Yok şöyle, yok böyle. Sonra ne oldu? aldık. Sonra ne oldu? Q6600′le kıyasladım ve gözle görülür bir fark asla bulamadım.

  İşin özü; reklam kokan hareketler bunlar! Ne kadar reklam, o kadar işlemci. İnanın bizzat evimde test ettim. 2.nesil işlemcilerin “Ev Kullanıcısı” için hiç bir avantajı YOK!!! İşlemcilerini değiştirecek arkadaşlara duyrulur!

  Saygılarımla R.B.

  • Emirhan Döngel

   “İkinci nesil Core’un daha hızlı çalıştığına” inanmayın diyorsanız, hızlı çalışıyor, yapacak bir şey yok. :) Videoda herhangi bir hile bulunmuyor, aynı yarışı aynı ayarlar altında iki sistemde açıp kayıt yaptık ve yan yana koyduk.

   İhtiyacı olup olmadığını ise kişinin kendisi belirleyebilir. İşlem gücü ihtiyacı yoğun uygulamalar kullanmıyorsanız Q6600 bile fazla olabilir sizin için; muhtemelen çift çekirdek bir sistemle de farkını hissedemeyecektiniz. Şehir içinde sakin bir kullanımla 1.6 litre motorlu bir arabayı, 3 litre motorlu bir arabayla kıyaslayıp da pekala “ben kıyasladım ve gözle görülür bir fark asla bulamadım, ikisi de 50′yle gidiyor” diyebilirdiniz. :)

   İhtiyaç meselesi bu. Oyun oynamıyorsanız masaüstünde bir GTX 580 ile tümleşik grafik yongasının farkını da göremezsiniz. Video dönüşümüyle hiç işiniz olmuyorsa Quick Sync işlevi olan bir işlemciyle olmayanın farkını göremezsiniz. Yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyan (ve bunu kullanabilen) bir uygulama kullanmıyorsanız bunun da farkını göremezsiniz.

   Ama evinde video dönüştüren ya da işlem gücüne ihtiyaç duyan başka bir kullanıcıya “İkisi arasında fark yok” derseniz ve bu kullanıcı, benim bu videoları hazırladığım Core i7 2600K işlemciyle aldığım video dönüşüm hızlarını görürse arkanızdan hiç iyi konuşmaz. :)

   Test sonuçları ve gerçek hayat uygulama performanslarını da içeren inceleme için sizi şuraya alalım:
   http://www.pclabs.com.tr/2011/01/05/intelin-yeni-devrimi-2-nesil-core-mimarisi-sandy-bridge-incelemede/7/

   • hAKan

    araba örneği cuk diye oturmuş. elinize sağlık. :)

   • sraenceemp

    Yanlış anlaşıldım sanırım. Söyler misiniz? Ev kullanıcıların kaçı evinde düzinelerce video dönüştüyor? Ya da kaçı 7/24 video dönüştürmek için çaba sarfediyor. Ev kullanıcısı diye hitap ettiğim; Oyununu oynayan, müziğini dinleyen, filmini izleyen vs. işlemleri gerçekleştiren kişi-kişiler-bizler değil midir? Kandırmayalım bir birbirimizi. Mimari olarak ve performans olarak iyi olabilir ama abartmaya da gerek yok diye düşünüyorum.

    Söylemimin sonunda da belirttiğim gib; “Ev Kullanıcısı” için hiç bir avantajı YOK!!! İşlemcilerini değiştirecek arkadaşlara duyrulur! demek istediğim ve kasdim bu idi.

    Ayrıca; Profesyonel oyuncuyumdur. Steam da bakabilirsiniz. “Turkish Delight” nickim. Overclock işlemleriyle de ilgileniyorum. “Sraenceemp” nickiyle Gigabyte arama yaparsanız oradan da profilime ulaşabilirsiniz. Bu yüzden araba örneğinizi kendime hiç mi hiç uyarlayamdım. :)

    Saygılarımla R.B.

    • Emirhan Döngel

     Bir oyuncuysanız daha kolay anlatabilirim diye düşünmüştüm. :)
     Öncelikle bir noktayı netleştirelim. Burada “herkesin bu işlemcilerden alması gerek” demiyoruz. Biz sadece farkını gösteriyoruz. Almak ya da almamak, kişinin kendi değerlendirmesi gereken bir durum. Yani bizim kandırdığımız yok. Ama siz “Ev kullanıcısı için avantajı yok” diyerek, aslında avantajı olabilecek en az bir ev kullanıcısını yanıltmış oluyorsunuz. :)
     İkinci olarak, oyuncuysanız muhtemelen bizim ekran kartı testlerini takip ediyorsunuzdur. Yorumlarda ara ara görürsünüz, belki de sizin kullandığınız ekran kartı için “Arkadaşlar ben 8600 GS kullanıyorum her oyunu açıyorum, bunlara hiç gerek yok” diyen yorumcular olur. Durum benzer.

     Kaçırdığınız diğer noktayı ise “araba örneğini kendime hiç uyarlayamadım” dediğinizde farkettim. :) Aslında araba örneği tam olarak uyuyor anlattığınız duruma. Kullanmadığınız bir şeyin farkını elbette göremezsiniz. :) Oyuncu olduğunuz için kullanım örüntünüz genel olarak _işlemci değil_, ekran kartı limitli. Tıpkı, şehir içinde sakin kullanan bir sürücünün motor hacmi limitli değil, şehir içi hız sınırı limitli olması gibi. Benim şu anda bu yorumu yazdığım sistem tarafından baktığımda da sizin Q6600′ün hiçbir avantajı yok mesela; çift çekirdekli giriş seviyesi sistemimden 1 FPS daha hızlı oynatamaz sizin işlemciniz bu sisteme otursa.

     Bilgisayar tek bir parça değil. Biz ihtiyaç duymuyoruz diye kimsenin ihtiyaç duymadığını varsayamayız. Bizim de aşmamaya gayret ettiğimiz sınır bu zaten; tutup sadece makale yazacak bir yazara Core i7 2600K işlemci önermiyoruz. Sadece diyoruz ki, şu şu işlemlerde fark budur, eğer böyle bir ihtiyacınız varsa _haberiniz olsun_.

     Saygılar bizden. :)

 8. Mehmet Can ÖZŞİŞMAN

  Merhabalar,

  İncelemedeki sistemlerden i5 650 işlemcinin test anakartı olarak asus p7h67-v evo diye bir anakart modeli yoktur, olması gereken 1.jenerasyon i5 işlemciler soket 1156pin olduklarından H55 veya P55 chipsetli anakart olması gerekmektedir.

  bu nedenle i5 650 ile incelem anakartının P7H67D-V EVO değil P7H55-V olarak veya doğru model hangisi ise o modelin yazılarak düzeltilmesi gerekmektedir…

  iyi çalışmalar…

  • admin

   Selamlar,

   Hatayı gösterdiğiniz için teşekkür ederiz, diğerlerini de kontrol edeceğim belki onlarda da aynı ya da benzer yazım hatası yapmışızdır. Düzeltme yaptım, burada da belirteyim: Doğrusu P7H57D-V Evo olacaktı.

   Bu arada önceki nesilde sadece H55 ve P55 yoktu. H55′e göre fazladan PCIe hattına ve USB yuvasına sahip H57, daha çok kurumsal ağırlıklı Q57 gibi modeller de var.

   • Mehmet Can ÖZŞİŞMAN

    Merhabalar,

    Öncelikle tutumunuzdan ve göstermiş olduğunuz alakadan dolayı bende teşekkür ederim, evet haklısınız sadece H55 ve P55 değil, H57 ve Q57 gibi modellerde var ben en çok bilinenlerine göre yazdım…

    iyi çalışmalar…

 9. emre

  yha ben bu testten bişe anlamadım.. şimdi hiç grafik kartı kullanılmadıysa oyununn ayarları nasıl en son düzeyde açılabiliyor..

 10. RocKhan

  Ayrıca bu Anakartlarda gömülü olan IGP’lerin hangi model olduğu da yazılması iyi olur, ben bir Msi gxm 890 kullanıcısı olarak hangi ekran kartının daha iyi olduğunu ya da diğer ayrıntıları bilmek isterdim, mesela bende HD 4290 gömülü ekran kartı var ve Crysis Warhead’i takılma olmaksızın bitirdim, Crysis 1 de ise bi yerde takıldı, geminin üzerinde devasa bir uzay gemisine benzer bişey yok etmeye çalıştığımız sahne, en son bölüm sanırım ya da bi önceki unuttum.

  • montevo

   iyide bu anakrtlarda ıgp yok.ekarn kartı işlemci çinde .işin espirisi bu.bence bu tammen pazarlama stratejisi.aynı ekran arktını anakrt çine koy çalıştır yedir gitsin.intel ilk defa adam gibi bi ekran arktı yaptı.artık ballandıra ballandıra naltır.3,5 ghz penitum 4 den sonraki en büyük icat

Mesaj gönder »