POST, Power On Self Test, bir bilgisayarın işletim sistemi yüklenmesinden önce gerçekleştirdiği bir dizi işlemdir. BIOS tarafından (ya da BIOS’un “görevlendirdiği” ufak program parçaları tarafından) gerçekleştirilen işlemler, adından anlaşılacağı gibi, açılışta yapılan testleri içerir. Bu testler bilgisayarın arasında sistem bileşenleri ve bellek miktarı gibilerinin belirlenmesi, BIOS’ta bir sorun olup olmadığı gibi görevlerden oluşur. POST sırasında ya da sonucunda bilgisayarınız size işlemci tipi, bellek miktarı gibi bilgilerin yanısıra BIOS’un sıfırlanmış olabileceği ya da fanın çalışmadığı gibi bilgileri de verebilir. Ayrıca sistemin çalışmaya devam edemediği durumlarda POST sonucunda “bip kodları” denen bir hata belirtme mekanizması ile size sorunun ne olduğunu söylemeye çalışabilir; bu ses kodlarını dinleyip anakart kitapçığınızdan kontrol ederek bilgisayar ekranınıza görüntünün gelmemesinin nedenini kestirebilirsiniz. Bir diğer hata belirtme mekanizması ise PCI yuvalarına takılabilen özel ve basit kartlar yardımıyla hata kodu okumaktır.

post1 POST nedir?

Bilgisayarınızda POST işlemini sistemi açtığınızda siyah ekranda gördüğünüz yazılardan tanıyabilirsiniz. Güncel anakartların pek çoğu siz istemediğiniz sürece bunu gizlerler ve gösterişli resimler çıkarırlar.  Ancak bilgisayarınızda sorun varsa ya da overclock yapıyorsanız hatalara daha ilk baştan hakim olmak için POST ekranın görmek istersiniz.

Genel olarak, POST işlemi sırasında bir hata bulunmazsa kısa bir bip sesinden sonra işletim sisteminiz (Windows, Linux ya da ne kullanıyorsanız o) yüklenmeye başlar. Bu aşamada BIOS, POST ve ilişkili işlemleri bitirmiş ve bilgisayarın denetimini artık işletim sistemine devretmiştir.

"POST nedir?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. Hasshim

  Peki bu POST ekranını tam olarak nereden açıyoruz? BIOS ayarlarında göremedim :)

  • Emirhan Döngel

   Sanırım POST ekranı yerine anakartınızın marka/modelini vs. içeren bir resim görüyorsunuz. BIOS’ta “Show logo screen” gibi bir seçenek arayın. Boot gibisinden bir menüde olmalı. Anakarttan anakarta değişir.

   • hAKan

    Ya da çoğu anakartta makinenin ilk açılışı esnasında klavyeden TAB tuşuna basmanız POST ekranını görmenizi sağlayabilir. Bu işlem markalı PClerde bir işe yaramayacaktır.

 2. arkadaş

  arkadaşlar iknizinde söyledikleri yanlış post bir yazılımdır bilgisayar açılırkan destek birimlerini kontrol eder :D

 3. sarp

  ewt arkadasa katılıom yanlıs dedıınıs bn de pc muhendisiyim de :D

 4. Cyegon

  Pc Mühendisliği diye bir bölüm mü açıldı? Açıldıysa oraya okuma yazma bilmeyenleri alıyorlar galiba.

Mesaj gönder »