Netbook da, notebook da birer “dizüstü bilgisayar”dır. Notebook ya da laptop bilgisayar tanımını dizüstü bilgisayar olarak gayet güzel Türkçeleştirdik ama netbook’a henüz bir şey bulamadık. :) Neyse, konu bu değil. Konu aslında oldukça önemli, bir netbook’un klasik dizüstü bilgisayardan farkları.

Bu videoda netbook adı verilen sistemlerin temel ortak özelliklerini anlatıyoruz. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şeyler hala var: Her bilişim ürünü gibi bunların da pazarda bol çeşidi bulunuyor. Bunlardan bazıları bu videoda saydığımız kriterleri, özellikle pil ömrü gibi kriterleri karşılamayabilir. Netbook almaya karar verdiyseniz gözünüze kestirdiğiniz modelin pil kapasitesini mutlaka öğrenin. Kapasiteyi en doğru şekilde Amper-Saat (Ah) ya da mili-Amper-Saat bilgisiyle kestirebilirsiniz. Ancak her zaman bu mümkün olmadığından genelgeçer bir ipucu verelim: Pilin kaç hücreli olduğunu sorun. 3 hücreli pil taşıyan netbook’ların pilden çalışma süresi iyi koşullarda bile 2-3 saat ancak olabilir ve bu klasik dizüstü bilgisayarlara üstünlük demek değildir. 6 hücreli pil taşıyan netbook’ların pilden çalışma süresi ise genellikle tatminkardır.

"Netbook nedir ve “laptop”tan neleri farklıdır?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. nightlover

  netbooklarda cd veya dvd girişi falan bulunur mu?

  • Emirhan Döngel

   Netbook’larda CD ya da DVD sürücü yer kısıntısından kullanılmıyor. Bunun yerine USB’den bağlanan harici DVD sürücüler tavsiye ediliyor. CD, DVD gibi optik sürücülerin bulunduğu “ufak” sistemler pek netbook sınıfında sayılmaz.

 2. Mustafa Yüksel

  Netbook umun 3 hücreli pilini 6 hücreli pil ile değiştirebilirmiyim

 3. rabia

  BANA NE OLDUĞU YAZARMISINIZ LÜTFEN

 4. burak aydıngör

  net book nedır dedım vıdyo cıkarmısında ödev yapcaktım

Mesaj gönder »