Basit bir anlatımla:

Intel’in yeni nesil Core i5 ve Core i7 işlemci ailesinin hepsi, işlemci gücüne ihtiyaç olduğunda işlemci hızını biraz daha yukarı çekerek performansı arttırıyor. Üstelik bunu tamamen otomatik yapıyor; kullanıcı sadece çalışmasını yapıyor. Turbo Boost sürekli devrede olan bir özellik. Birkaç örnek video ile nasıl çalıştıklarına bakalım:

İlk örneğimiz, çok fazla slayt içeren bir sunumun tüm slaytlarını ufak hale getirip ön-izleme yapacağız. İşlemci gücü isteyen bu işlemde yeni nesil Core i5 520M işlemcinin nasıl hızını arttırdığına bakalım:

Bir diğer örnek Picasa yazılımı ile kırmızı göz giderme işlemini bir çok fotoğrafta uygulayacağız. Intel Turbo Boost teknolojili Intel Core i5 520M işlemcisinin hızının nasıl arttığına bakalım:

İşin uzmanlarına detaylı bilgi:

turbo boost Intel Turbo Boost nedir? Nasıl Çalışır?Intel’in ilk  nesil Core i7 9xx serisi işlemcilerinde Turbo Boost teknolojisini görmüştük. Turbo Boost adı verilen özellik, işlemci belli güç üst sınırının altında kaldığında çekirdekleri hızlandırıyor, yani kendiliğinden bir miktar overclock yapıyordu. Böyle bir işlemin kendi avantajını belirlemek için bizim oyunlar konusunda genellikle yaptığımız yorumu hatırlatalım: Yüksek frekanslı çift çekirdekli bir işlemcinin fiyat/performans oranı çoğu oyun için düşük frekanslı dört çekirdekli bir işlemciden daha başarılı. Bunun nedeni oyunların pek çoğunun hala ikiden fazla çekirdekten net yararlanaması. Aslında iki çekirdeğe birden yüklenen oyunlar da çok geçmiş zamanda yaygınlaşmadı bile diyebiliriz. Çift çekirdeğin yararı işletim sisteminin oyun dışında da süreçler çalıştırıyor olmasından dolayı ağırlık kazanıyor yoksa. Tabii bu oyun üreticilerinin çoklu çekirdeğe yönelmedikleri ve yönelmeyecekleri anlamına gelmiyor.

Her halükarda, çift çekirdekli yüksek frekanslı bir işlemci fiyatına dört çekirdekli ama daha düşük frekanslı bir işlemci alabiliyor olmanız, dört çekirdekli işlemcinin tüm çekirdeklerinin etkin olarak kullanılmadığı durumlarda çift çekirdekli olanı avantajlı yapıyor. Turbo Boost teknolojisin buna getirdiği çözümü şöyle düşünün: Elinizde belli bir güç sınırı var. İşlemcinizin bu değeri geçmiyor olması gerekiyor ki sizin belirlediğiniz sıcaklık ve güç tüketim değerlerinin dahilinde çalışsın. Tüketilen güç değeri de işlemci frekansının bir fonksiyonu, yani frekansınız yükseldikçe kullandığınız güç de artıyor. 100 birimlik bir limitiniz olduğunu varsayın. Dört çekirdeğiniz de aynı hızda çalışıyorsa herbiri 25′er birim güç tüketecek ve toplamınız 100′ü geçmeyecek. Peki kullandığınız uygulama sadece iki çekirdeğe yükleniyorsa? Bu durumda iki çekirdek kendi paylarına düşen 50 birim gücü kullanacak, öteki ikisi de boş boş gezindikleri için hakları olandan çok daha az güç harcayacaklar, varsayalım boşta oldukları zaman 10 birim güç harcıyorlar. Topladığınız zaman işlemcinizin tüm çekirdekleri 70 birim güç harcamış olacak şu halde; yani biçilen sınır değerin altında. Intel bu durumda, “ben bu çok çalışan iki işlemciyi overclock ederim, 25 yerine 35 birim güç kullanırlar, öbür ikisi zaten toplasan 20 birim harcıyor, böylece belirlediğim güç sınırını geçmeksizin iki çekirdek hızımı artırırım” diyor. Lynnfield’la birlikte Intel turbo mod kullanımında daha ileri gitti. Artık kullanım koşullarına göre dört çarpana kadar turbo mod artışı var. 133 MHz BClk hızında bu 533 MHz çekirdek hız artışına tekabül ediyor. Örneğin Core i5 750 işlemcisi için verilen turbo Boost değerlerine bakalım hemen:

Adobe Flash oynatıcısını güncellemelisiniz. Güncelleme için buraya tıklayın.

Böylece kullanıcı hiçbir şey yapmadan Core i5 750 çoğu oyun gibi iki çekirdekten yukarısına pek ihtiyaç duymayan uygulamaları hızlandırıyor. Aslında “epeyce hızlandırıyor” demek daha doğru belki çünkü 3.2 GHz bizim ekran kartı test sistemlerinde kullandığımız Core 2 Duo E8500′ün üstünde bir saat hızı. Şimdi yenilenmiş Turbo Boost teknolojisi iş üstünde gösterelim, bu arada da bir ilginçliği paylaşalım sizinle. :) Turbo modda çekirdek frekanslarının nereye çıktığını görmek için Prime95′i sırasıyla tek, iki, üç ve dört iş parçacığı aktif olacak şekilde çalıştırdık. Dört iş parçacığı aktifken söylendiği gibi, şöyle oldu:

cpu 2808 4.jpg 600 Intel Turbo Boost nedir? Nasıl Çalışır?

Çekirdek hızı Turbo modla birlikte 2.8 GHz.

cpu 3208 1.jpg 600 Intel Turbo Boost nedir? Nasıl Çalışır?

Bu da iki iş parçacığıyla: Turbo mod bütünüyle devrede.

cpu 3076 2.jpg 600 Intel Turbo Boost nedir? Nasıl Çalışır?

Bu CPU-Z görüntüsü Turbo Boost teknolojisin aslında az önceki grafikte göründüğünden akıllı olabileceği fikrini verdi. 3 iş parçacığı aktif ve işlemci 23 çarpanda görünüyor. Aslında Intel’in verilerinden topladığımız grafiğe göre bunun olmaması gerekiyordu, en azından tablolarda +3 Turbo çarpanı gibi bir şey yoktu. Şikayetçi değiliz yine de tabii. Turbo Boost teknolojisi en iyi şekilde kullanabilmek için Vista yerine Windows 7′ye geçmek gerekebilir. Core parking olarak duymuş olabileceğiniz özellikle Windows 7, hangi çekirdeği kullanacağı konusunda daha akıllı kararlar alabiliyor. Alternatif olarak şu videomuzda gösterdiğimiz şekilde süreçleri belli çekirdek ya da çekirdeklere sınırlamayı da düşünebilirsiniz. Böylece sadece hızlı olan çekirdeklerde çalışan uygulama performans kazanır.

"Intel Turbo Boost nedir? Nasıl Çalışır?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. CORE i5 gerçekten süper bir işlemci
  böyle likle kendini daha da kanıtmalıç oldu

 2. M75P

  İntel bu turbo boost teknolojisini yeni mi bulmuş ?. Aman, sevsinler. Ben de yeni birşey var sanmıştım. Bizde ben bildim bileli var. Yeterki bir ürüne taleb çoğalsın, fiyatlar hemen turbo boost’ a geçiyor. :)

 3. montevo

  güzel anlatım ve güzel bir teknoloji.ancak biz amd kullanıcıları için şunu düşündüm.öncelikle işlemcimizi 600 mhz overclock ediyoruz.B.E. işlemcilerde soğutucu da özel olduğu için ekstra masrafa gerek yok.neyse,biosdan cool and quieti açıyoruz.şahsen phenom II x3 710 işlemcim 2,6 ghzden 800 mhzye düşüyor yüklenmeyince.böyle yapınca 800 mhzden yüklenince 3,2 ghzye çıkmış olacak.pratikte aynı teknolojiyi kullanmış olacağız :)

 4. mazbut

  1203mhz
  Çarpan x9
  FSB 133.7mhz
  V-Core 1.168v
  1203mhz
  .
  .
  .
  Çarpan x26 ya kadar çıkıyor
  Voltaj 1.4v a kadar çıkıyor
  FSB hemen hemen aynı kalıyor, istersem anakart üzerinden yükseltebiliyorum
  Çarpan 26 ile 3.5ghz e kadar çıkıyor.
  Bunlar anakartın varsayılan değerleri ile oluyor.
  RAM 1600mhz de sabit. 2:12 çarpan
  MSI GD65 – Corei7 860 – Windows 7 Ultimate 64bit
  İstersem OC Genie tuşu ile 3.65ghz civarına sabit OC yapabiliyorum tek tuşla. Ellede oynarsam 4.2ghz e kadar yükselebiliyor.

  Daha ne isterim bir işlemciden.

  • ahmet

   Sıvı azot sogutmalı bır sıstem fean olmaz degıl mı?

   • mazbut

    Üzerinde kutusunda gelen soğutucu ile üst seviyelerde süreklilik azalıyor tabi, gerçekten çok kötü bir fan. Üzerine takmaya değecek bir soğutucu bulduğumda takacağım. Daha Türkiye’ye gelmedi alacağım soğutucu,1156′lar için soğutucular bile yeni oturmaya başladı. Hayırlısı bakalım..

 5. Anonim

  bi ara bu teknoloji arkadasimin 486 dx islemcisi olan kasasinda da vardi :-)
  turbo tusuna basinca sanirim o rakam yukseliyor ve makine hizlaniyordu. saka bir yana, masaustu kullanicilari istedikleri gibi overclock edebiliyorlar ancak dizustu pc kullananlar hicbir ekstra seye ihtiyaci olmadan, fabrika destegi ile overclock yapacak olmasi guzel, en azindan 3-4 sene once cikan islemcilerin uzerine yenisi geldi

  • Emirhan Döngel

   O “Turbo” aslında yavaşlatmak için vardı. :)
   Bazı oyunlar gibi uygulamalar birden değişen mimaride, olması gerekenden hızlı çalıştılar. Bu da yavaşlatıp bir “uyumluluk modu” getirme ihtiyacı doğurdu. Yani işlemci aslında hızlanmıyordu, sadece mevcut hızını düşürmeye yarayan bir düğme koyulmuştu.

   • ahmet bayrakcı

    Benimde böyle bi kasam vardı; ama tarihe karışmak zorunda kaldı. Tarihin, tekerrürden ibaret olduğu bir kez daha netleşmiş oldu böylelikle.

 6. Nihilix

  Otomatik hızaşırtma işte. Pek bir numarası yok. Ekstra yazılım gerektirmemesi ve yüksek frekanslarda stabil kalması birer avantaj sadece.

  • mazbut

   Gerek olmadığında enerji kullanımını düşürmesi,dizüstlerinde pil sürelerini üzatması çok önemli, enerjide verimlilikde çok çok önemli, hızaştırma için uzman olmaya gerek kalınmamasına diyecek bişey bulamıyorum 90′lı yıllarım aklıma geldi. Anakartın üzerinde bu kadar değer varken o voltaj değerlerini sadece gereği kadar ayarlaması ne kadar büyük bir olay. Doğru ayarları ve yazılımları bulmak için insanlar 1 sene uğraşıyor. Bu olanları nasıl küçümseriz.

 7. hakan

  corei5 ıslemcılerde tamamen bır devrım noktası , tum beklentı ve ısteklerı karsılıyor yenı bılgısayar alanların corei5 assa ıslemcı almamaları lazım :)

 8. nacer

  486 PI ve PII zamanlarında da overdirive vardı.

 9. cemolokko

  celeron 300 ‘ün gözünü seveyim ey gidi günler bunlar da işlemcimi pehh… :)

 10. canmuhabbet41

  arkadaşlar.benim anlayışımmı kıt yeni diye sadece isim değişikliğimi satıyorlar.intel Eist denen teknolji nedir turbo değilmi anakart destekliyor ise açın intel EİST ı işlemciniz güç gerekmediği zaman yarı hızında çalışsın gerektiği zaman kendi hızlanıyor en üst limitine kadar. aradaki fark sadece turbonun kendini o/c yapmasıdır.enerji tasarufu intel EİST dede var.görüldüğü gibi.benim işlemcim 3.6 da o/c olduğu için sorun yok .işlemcim E5200-2.5GHZ@3.6GHZ devamlı bu şekilde kullanırım .
  en son eklemek isterim herzaman ihtiyacımız olanı alalım. neyin ne işe yaradığını bilmediğimiz ve hiç bir zaman ihtiyaç duymayacağımız üstün teknolojileri almayalım.ev kullanıcısı internet müzik film ve oyundan başka ne yapar bu yeni işlemcilerin herbiri fazladır. yüzde 99 kullanıcımız için.

  • Emirhan Döngel

   EIST, jargonda enhanced speedstep denen teknoloji, işlemcinin yavaşlatılması ve voltajının düşürülmesi yoluyla düşük yük altında olduğu zaman güç tüketimini azaltmaya yarıyor.
   Turbo, işlemcinin güç, sıcaklık ve yük durumuna göre kendi kendine overclock yapması olarak düşünülebilir. Tüm çekirdeklere yük bindiğinde az bir miktar, tek çekirdek yük altındaysa daha fazla overclock ediliyor; güç tüketimi ve sıcaklık zaten yüksekse hızlanmamaya karar verebiliyor.
   Sizin işlemciniz normalde 2.5 GHz. Overclock yaptığınızda EIST ile devreye giren en düşük frekans da yükseliyor; güç koruma modunda yaklaşık %50 daha fazla güç tüketiyorsunuz orijinalinden. Ayrıca tek çekirdeğiniz yük altında olduğunda bile limitiniz 3.6 GHz. Oysa Turbo modu olsaydı, tek çekirdeğe yüklenen (çoğu oyun gibi) uygulamalarınızda işlemci 3.6 GHz’nin üzerine çıkabilecek ve yine de daha fazla güç tüketmediği gibi daha fazla ısınma da yaşamayacaktı.

   Yani EIST ile Turbo Mode aynı teknoloji değil. :) Zaten Turbo modu olan işlemcilerde EIST de var ayrıca.

 11. celeron 300 ‘ün gözünü seveyim ey gidi günler bunlar da işlemcimi pehh…

 12. Anonim

  acaba turbo boot devamlı acıkmı yoksa bıostan bızmı acıyoruz.ben fark edemedım cok.acıyorsak bıostan nerden acacağız yardımcı olurmusunuz

 13. ASas

  M75P
  12 February 2010, Friday – 16:52

  İntel bu turbo boost teknolojisini yeni mi bulmuş ?. Aman, sevsinler. Ben de yeni birşey var sanmıştım. Bizde ben bildim bileli var. Yeterki bir ürüne taleb çoğalsın, fiyatlar hemen turbo boost’ a geçiyor. :)

  Ha tabi. Ben de kendimi bildim bileli nano teknoloji vardı zaten.

 14. sibel demir

  ben asus k52jc-ex352r aldım ve turbo boost şimdi aktif degil ibre hiç yükselmiyor rica etsem anlatırmısınız lütfen cünkü yeni aldım

 15. hasan

  Arkadaşlar turbo boost u kuramıyorum…. sistem gereksinimleri karşılamıyor diye bir uyarı veriyor… i7 Q740 işlemci var bilgisayarda..

 16. yusuf

  Bilgisayarınız için ekstra performans gerektiğinde işlemcinizi otomatik olarak hızlandırır. Intel® Turbo Boost Teknolojisi kabiliyeti Intel Turbo Boost kabiliyetine sahip bir işlemci donanımlı bilgisayar gerektirir. Intel Turbo Boost Teknolojisinin performansı donanıma, yazılıma ve genel sistem konfigürasyonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 17. ahmet

  ben bilgisayarım Casper windows 7 intel i7 işlemcili ben bilgisayarıma turbo boost technology yi kurmaya çalışıyorum bana uyarı olarak
  ”Bu sistem, yazılımı yükleme gereksinimlerini karşılamıyor ” diyor ok a tıklayınca kapanıyor uyarı benim bilgisayarımda turbo boos varmı yokmu fortmat atarkende bağzı programlar kuruyor onlar kurulurken turbo bosst damı kuruluyor acaba yanıtlarsanız tşkler

 18. ToshibaSatelliteL63510X

  Ben Toshiba Satellite L635 10X almayı düşünüyorum oynadığım online oyunlar var şuanda bende toshiba satellite U400 17Y var oyunlarda çok donuyor L635 10X de böyle bir şey olurmu?

 19. barış dayak

  benim samsung r580 i5 işlemcili laptopum var intel turbo boos özelligi var ancak girdigimde sorunlu gözüküyor kırmızı carpı isareti ile ve Samsung Recovery Solution 4 ilede sürücüleri yeniden yükledim ama sorun devam ediyor bunun neden kaynaklandıgını bu sorunu nasıl cozecegimi acıklarsanız sevinirim .şimdiden tesekkurler…

 20. orion

  arkadaşlar,videolrda işlemcinin hızını ölçen programı nasıl temn edebilirim?yardımcı olursanız sevnirim…

 21. eda saka

  benim bilgisayarımda da bu teknoloji var fakat uyarı geliyor üstünde çarpı olan bir uyarı bunu nasıl çalıştırırım. ben yeni başladım bilgsayarı kullanmaya yrd olun

  • İlkay

   Turbo Boost driver’ı kuran herkesin hata aldığını görüyorum. Turbo Boost’un driver’ı haricen kurulmuyor öyle arkadaşlar. İntel’in yeni i3-i5-i7 serisi işlemcilerinde grafik işlemciler de bulunmakta dahili olarak, yani onboard ekran kartları. Sisteminizde ki onboard ekran kartınızın (İntel HD Graphics) sürücüsünü indirin(60MBfalan), o sürücünün içinde:
   -İntel HD Grafik Sürücüsü,
   -İntel Ekran İçin Ses Sürücüsü,
   -İntel Turbo Boost Technology Driver
   bulunmakta. Yani kısacası bi de bunu deneyin, çok büyük ihtimal sorununuz çözülecektir..

 22. eda saka

  barış bey benim de samsung laptobum ve aynı sorun ben de de var siz öğrenirseniz bana da bilgi verin

 23. kdr042

  iyi günler bu turboyu nerden aktif ediyoz pc asus laptop yardım ederseniz sevinirim i5 460m

 24. babayusuf

  herkesten gelen şikayetlere bakılırsa bizim ülkemize gelen işlemcilerde bir sıkıntı var belkide bize gelen işlemciler gerçekten turbo boostu desteklemiyor böyle bir özelliğe sahip değil.bence kimse boşuna uğraşmasın elindekiyle olduğu kadar idare etsin zaten hiçbirimiz pclerimizi deli gibi hızlandıracak kadar ağır uygulamalar kullanmıyoruzdyr. :D

  • sarraf

   :) o yüzdenmi overlock uyumlu ekran kartları yok satıyor bizde :)
   şahsım adına bir çok program kullanıyorum ve pc ye verdiğim paralar ile şimdiye 2 araba almıştım..

 25. andacc

  videolardan anlaşıldığı kadarıyla,on çekirdekte olsa biz beklemeye mahkumuz, bence çekideklerin paralel kullanımı yada bulut sistemi gibi bir duruma geçilmeli , birde artık silikonun ulşabileceği max frekansda belli , artık bu silikon teknolojisi değişmeli, moore yasası için gerekli.

 26. nuh batur

  arkadaslar ben bilgisayar özelliklerini fazla anlamam ama bı bılgı sayar alcam cesper cne 2620 8m47p model bu bana görüşlerinizi söylermısınız.şimdiden teşekkürler

 27. asd

  peki turbo boost bır çekırdege cok yuklendıgı ama cekırdek ust lımıtını gecmedıgı zaman ısınma durumu nasıl oluyrr

Mesaj gönder »