Bilgisayarınızdaki belleğin, bir diğer ifadesiyle RAM’in ne olduğunu son derece basit şekilde anlatıyoruz. Videoda kısaca belleğin ne olduğu ve nasıl kullanıldığını göreceksiniz. Daha sonra bellekle ilgili en basit bilgileri üç madde halinde toparlıyoruz:

 • Bellek kısa süreli depolama alanıdır; bilgisayarınızı kapatınca içeriği silinir.
 • Bellek çok hızlıdır; teorik olarak bantgenişliği sabit disklerin aktarım hızlarından defalarca kez fazladır.
 • Bellek pahalıdır; daha doğrusu belleğin birim maliyeti yüksektir. Birkaç GB bellek alabileceğiniz fiyata birkaç yüz GB sabit disk alanı satın alırsınız.

"Bellek (RAM) nedir?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. Ahmet Duran

  Bir derginin bi makalesinde anabellek ile sabit diskin hızlarını karşılaştırmışlardı. Ve şöyle bir sonuç gösterdiler.

  Belleğin (örnek olarak DDR2-1066 kullanmışlar) 1 dk’da ulaştığı veriye, sabit disk (burada da SATA2 7200 rpm ve 16 mb önbellekli) 1 aydan daha fazla bir sürede ulaşır.

  Böyle birşey doğru olabilir mi acaba?

 2. Berkay ÖZDENOĞLU

  Fiziksel bellek yetmediğinde işletim sistemlerinin kullandığı sabit disk alanı yani sanal bellek çok işe yaramıyor hız konusunda demek ki. Belki orada sık erişilen verinin derli toplu bir şekilde tutulması erişim süresini kısaltıyordur. Yani sanal belleğin diğer sabit disk alanlarına göre tek avantajı sürekli birleştirilmiş halde tutulması galiba?

  • Sinan Atan

   Çok değil hiç avcantaj sağlamaz, disk üzerindeki swap alanı. Performans olarak çok kötüdür fakat veri kaybı yaşamanızı engellemesi dolayısıyla kullanışlıdır :)

 3. ohannesburger

  ilk olarak teşekkürler gayet sade ve açıklayıcı bir video olmuş. amacını aşmamış, reklamlarla kendini doldurmamış (ocz bellek ve atom işelmcili netbooku sayılmaz :D ) ve eğitici bir video olmuş. ellerinize, kameralarınıza ve işlemleri yapan bilgisayarlarınıza sağlık :D

  daha önceki videoda (işelmci montajı) tek düze anlatımdan şikayet etmiştim ama bu videoda öyle bir şey yok. vurgular yerinde, anlatım güzel. samimilik adına yüzünüzü gösterin deme cürretini göstermiştim. belki dikkate aldınız, belki almadınız ama böyle daha iyi olmuş. bu arada bu videoları herhangi bir programla bilgisayarıma çekmekte bir sakınca varmıdır bilemiyorum, o yüzdende size soruyorum. telif hakkı diye mahkemelerde süründürmezsiniz beni değilmi? :D

  bu video çok güzel olmuş. çalışmalarınıza devam etmenizi yürekten temenni ederim.

 4. Murat-b

  bi dakka yaa benim sistem böyle

  -intel E8400
  -asus p5q-p45
  -460 watt gigabyte psu
  -4850 toxic
  -2gb ocz reaper 1066mhz

  bu ram azmı videoda 4 gb demişiniz alsammı 2 gb daha bide xp service pack 3 32 bit işletim sistemi 4 gb desteklermi ?

 5. Kerim Parlı

  Çok güzel bir video olmuş, elinize sağlık. Yeni videoları bekliyorum. :)

 6. Mrve

  bellek almak istiyrm ama ne tur oldugunu bilmiyorm yhaa plz yardım?

 7. Ahmet Özmen

  Bu tür videolar yeni kullanıcılar için çok yararlı. Pclabs ve Intele teşekkürler.

 8. Ahmet bende aynısını düşünüyorum. Bizim zamanımızda Video mu vardı. Böyle siteler mi vardı. Valla tamirciler filan bile bu sitelere bağlı kalırlar. PC Labaratuvarımızı büyütelim her türlü desteği de verelim. Türkiye de artık Teknolojiyi takip etmeyi bıraksın da Yeni teknolojilerin peşinden olsun

 9. Levent YURT

  - Bellek (RAM) nedir ?
  - 2 ayda, fiyatı 2 kattan fazla artan nanedir !

 10. Permanent

  Gerçekten sade ve güzel bi anlatım olmuş :D teşekkürler.Ortam da bayağı ferahmış,emirhan beyi de daha canavar bir bilgisayarların başında görmek isteriz ne öyle laptop felan :D

 11. songül

  öncelikle elinize sağlık.çok ayrıntılı olmuş benim için.çünkü ben 10.sınıf bilşim öğrencisiyim.başka videolarınızı da bekliyorum.teşekkürler.

Mesaj gönder »